Cel mai așteptat film al anului, Morometii 2, a avut două proiecții speciale la Giurgiu, pe 2 decembrie, la Teatrul „TUDOR VIANU”, de la orele 16:00 și 19:00, plus încă una, în același loc, pe 3 decembrie la ora 19:00.

La o săptămână după lansare, Moromeții 2 continuă să fie cel mai popular film românesc din ultimele două decade. În cel de-al doilea weekend peste 26.000 de spectatori au urmărit filmul în cinematografele din întreaga țară, numărul total al celor care au văzut pelicula până acum ajungând la 118.410.

🎬 Regia ⏩ Stere Gulea
🎥 Imaginea ⏩ Vivi Drăgan Vasile
★★ În rolurile principale ⏩ Horațiu Malaele, Dana Dogaru, Iosif Paștina ★ Cu: Răzvan Vasilescu, Gheorghe Visu, Oana Pellea, Andi Vasluianu, Florin Zamfirescu, George Mihăiță, Ioana Bugarin, Paul Ipate, Vlad Logigan, Cuzin Toma, Marian Râlea, Dorina Chiriac, Liviu Pintileasa și participarea extraordinară a lui Ion Caramitru.

Facilitatori culturali locali: Muzeul Pietonilor & Salvează Cinema Giurgiu.